Koncepcija

Advaita, Advaita Vēdanta vai, rietumu terminoloģijā, neduālisms – tā dēvē Vēdantas filozofijas atzaru, kas apgalvo, ka pastāv tikai viens Avots, viss notiek tajā un nav nekā, izņemot to. Avotu sauc par Brāhmanu, Ātmanu, Apziņu, Potencialitāti, Klusumu, Dievu, Sirdi utt. Dzenbudismā un Dzogčenā to varētu saukt par Tukšumu, Daoismā – par Dao. Izpausmju daudzveidība mulsina un liek domāt, ka esam savrupi un nodalīti no Dieva. Tas ir ciešanu pirmcēlonis. Pievēršot uzmanību Avotam un pārstājot identificēties ar prātu un ķermeni, cilvēks atklāj neierobežotu dimensiju, kas atrodas aiz laika, formu, izpausmju un mērvienību robežām, kas ir VIŅŠ PATS. Līdz ar to, tiek apjausts, ka pati koncepcija, kuras ietvaros cilvēks dzīvo dzīvi, ir novērsies no garīgā ceļa, no jauna sāk piekopt to, praktizēt un tad kaut ko sasniedz, ir maldīga, jo nav nekā, izņemot Avotu. Šķietamais meklētājs pazūd un paliek tikai Avots. Personībai ar to nav nekāda sakara. “Es esmu” – tā raksturo tam vistuvāko, vistīrāko stāvokli, kad ir tikai esamība, bet visi uzslāņojumi iztrūkst. Tomēr tas ir stāvoklis, norāde uz galveno, uz ko nevar norādīt, jo VIŅŠ PATS norāda. Šāds teksts var skanēt absurdi vai sofistiski, bet tas nav būtiski. Ja reiz Jūs esat šurp nonākuši un interese ir, lasiet un pamazām viss kļūs skaidrāks.

Mēs tulkojam Advaitas tekstus no krievu un angļu valodas un ievietojam šeit, jo latviski par attiecīgo tēmu izdotas vien dažas grāmatas. Ja izmantojat materiālus, kas publicēti šeit, būtu vēlams norādīt avotu – tas sekmētu informācijas tālāku izplatīšanos; arī tāpēc, ka tulkotie teksti pārsvarā ir ekskluzīvi. Ja jums ir iebildumi pret noteikta teksta publicēšanu šajā resursā, aicinam sazināties ar mums un viss tiks atrisināts miermīlīgā ceļā.

13 thoughts on “Koncepcija

 1. Liels paldies par LABU darbu, darbu vispārības labā! Izcils interneta resurss latviešu valodā! Sastapu Ramanu Maharši kā vecu ģimenes draugu no 1970- tajiem gadiem… Liels spēks un dziļums, dod Dievs laiku visam te lasāmam.
  Būvēju savu mājas lapu, kā Jums veicas ar vietējiem hostingistiem? Kas esat Jūs?
  Ar sveicieniem un vislabākajiem novēlējumiem, Kaspars R.

 2. Paldies par atbalstu! Mani sauc Ervīns, es iztulkoju lielāko daļu šeit atrodamo tekstu un sekoju aktivitātēm lapā. Hostinga pakalpojumus nodrošina “SIA PAGE ZONE”, esmu apmierināts.
  Mans e-pasts: rvinsvarde@gmail.com

 3. Lielisks darbs! Lasīšu materiālus – lielākā daļa man ir jaunums, un vispār pārsteigums ieraudzīt ko tādu latviski.
  Pie reizes vēlējos ieteikt Anubhavananda Saraswati, bet gan jau esat informēti par šo cilvēku 🙂
  Viņam iekš youtube ir daudz lekciju ierakstu. Runā par Tripura Rahasya, Ashtavakra Gita, Bhagavad Gita un citiem tekstiem, kā arī demonstrē dažas meditācijas.
  Kad pats būšu pietiekami nomierinājies un sakoncentrējies, plānoju šo to patulkot.
  Peace!

 4. Paldies par izrādīto entuziasmu un uzslavu projektam!

  Tomēr, jāsaka, nesaprotu, kāds sakars neduālismam ar meditācijām. Ar kādu mērķi cilvēks var meditēt un sevišķi neduālisma kontekstā? Izskatās, ka mērķis ir prāta miers, nesamierināšanās ar esošo lietu stāvokli, kontroles mēģinājums vai kas tamlīdzīgs. Bet tam nav nekāda sakara ar neduālismu. Tiek apšaubīta atdalīta subjekta, indivīda esamība un, ja tas tiek apjausts, kur ir vieta meditācijām? Jebkāda veida centieni sasniegt šo apjausmu automātiski nozīmē to, ka ir identifikācija ar šo censoni, ar darītāju, ar meditētāju. Līdz ar to, neduālisma plaknē garīgas prakses ir vienīgi prāta veidi kā paildzināt savu eksistenci un izvairīties no paša prāta esamības un piederības apšaubīšanas. No neduālisma “viedokļa” šāda veida aktivitātēm ir vieta, taču kā centieni kaut ko sasniegt, tie neiztur nekādu kritiku.

  Bet tas tā :))) Peace

 5. Paldies Ervīnam! Ik pa laikam palasu, lai veldzētos un padalos arī ar citiem ar šo mājas lapu.
  Dace

 6. Rvins būtu interesanti uzzināt kā pašam izdodās neduālisma principus pielietot dzīvē. 🙂 Var jau būt ka ir kāds forums kur šādas lietas tiek apspriestas. Pats lasu Roberta Ādamsa (Advaita skolotājs no ASV) pieejamos materiālus internetā. Ļoti iesaku citiem, kuriem interesē šī tēma.

 7. Paldies par resursiem! Sagadījās tā, ka pirms gada tieši pirms ceļojuma uz Londonu atradu šo lapu. Izlasīju Tonija Pārsona grāmatiņu un pieteicos uz viņa lekciju. Viņš ne ar vienu neauklējas, vienkārši pasaka, ka Tevis nav 😀 Taču reizē izdara to ļoti mīloši. Pajautāju viņam par mīlestību. Viņš salīdzināja to ar ziediem. Tie nezied ne sevis dēļ, ne pasaules dēļ… vienkārši zied un viss.
  __

  Manuprāt, meditācija var palīdzēt novērot prātu un pakāpeniski nonākt pie secinājuma, ka es neesmu tas. Un tad šķetināt to kamolu tālāk. Bet pagaidām tā ir tikai teorētiska apjausma. 🙂

  Te kādas latviešu meitenes emuārs par atmošanos. Iedvesmojoši.

  http://www.nekasnavnoticis.lv/

 8. Mārci, kādu laiku nebiju resursu apmeklējis, komentāru pamanīju tikai tagad. Tu prasi, kā izdodas pielietot neduālisma principus dzīvē? Es nesaprotu, kā tos var pielietot dzīvē. Ja tu pielieto, tā ir teorija. Ja tu pielieto, tu nesaprati. Galu galā, neduālisms taču vēsta par neatdalītību, lai arī ko tu darītu – saprastu, ka viss ir viens, nesaprastu, piekristu, nepiekristu, pielietotu, nepielietotu.

 9. Citāts no Annamalai Swami grāmatas – Final Talks:
  “For many lifetimes you have been immersed in ignorance.
  You are habituated to it. All your deeply rooted beliefs, all your
  patterns of behaviour reinforce ignorance and strengthen the hold
  it has over you. This ignorance is so strong, so deeply enmeshed
  in all your psychological structures, it takes a massive effort
  over a long period of time to break free from it. The habits and
  beliefs that sustain it have to be challenged again and again.”

  Redz, nav viss tik vienkārši, ir nepieciešama zināma piepūle ilga laika periodā, lai dabūtu no prāta ārā kļūdaino uztveri.

 10. Mans komentārs īsti nebija vietā par tiem neduālisma principiem, es drīzāk gribēju uzjautāt kā pašam veicās ar self-inquiry jeb atma-vichara. Jeb neti neti, jo kkāda metode taču ir nepieciešama lai prātu attīrītu? Vai Tavs prāts ilgstošā praktizēšanā ir kļuvis mierīgāks, nosvērtāks?

 11. Es pat nezinu, ko uz to atbild. Kopš nepraktizēju un vispār par to nedomāju, konstatēju vienu lietu. Ka cilvēka mentālā konstrukcija ir predisponēta un dzīves laikā iespaidu, vides, interpretāciju papildināta un virzās pa savu trajektoriju automātiski. Kopš atmira interese par situācijas uzlabošanu (jo tikai ticība tam, ka kaut kur, kaut kā ir labāk nekā tagad, virza praksi) dzīvot neapbšaubāmi kļuvis vieglāk. Ja vienkārši neko nedara lietas labā, individualitāte kā uzgriezta rotaļlieta turpina savu ceļu, cik tai ir nolemts. Un novēro dažādus prāta stāvokļus un apkārtējos notikumus.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *