Cēzars Teruels par izpratni

Jautājums: Ja es neko nespēju padarīt – es un domāšanas process esam viens – vai tas nozīmē, ka vien Augstākās Žēlsirdības gribas dēļ notiek atbrīve no „es”? To var nosaukt dažādi – Spēks, Žēlsirdība vai tml.

Cēzars Teruels: Jā, jo tas, ko tu dēvē par sevi, ir identifikācija. Tas nav tā, ka tu identificējies ar ķermeni vai identificējies ar prātu, priekšstats par sevi – tā ir pati identifikācija. Tādēļ, jebkāda piepūle no „tavas” puses būs pretruna, tai būs ačgārns efekts. Un, kā sacīju, tev var paveikties, lai kaut kādā veidā novērotu tevī notiekošo bez atdalītības sajūtas un tad var notikt izpratne, ka nekāda „es” nav, nav nekādas individualitātes, nekādas personības – tie visi ir tikai priekšstati. Sauc to par Žēlsirdību, sauc to par veiksmi.

J: Ļoti patīkami justies bezpalīdzīgam. Tajā ir arī atslābums. Vai šeit slēpjas identifikācija?

CT: Nē. Tas ir patīkami. Un tur ir atslābums. Bezpalīdzīgums, bezcerīgums. Tieši tas tur tikai ir – atslābums, bezpalīdzīgums, bezcerīgums. Un tā ir funkcionāla domāšana, tu izmanto vārdus lai kaut ko paziņotu. Tas ir fakta paziņojums, nekas vairāk. Tā ir izpratne. Fakta apraksts, bez prāta interpretācijas. Nav šaubu. Nav jautājumu. Nekāda jucekļa. Atslābums, bezspēcīgums, bezcerīgums.

J: Vai šī izpratne nāk un aiziet?

CT: Nē, juceklis nāk un aiziet.

J: Bet izskatās, ka tieši izpratne nāk un aiziet.

CT: Nē. Piemēram, man sāp celis. Tas nevar patikt vai nepatikt, tas jau ir te. Nav atdalītības starp tevi un sāpēm. Nav konflikta, nav ciešanu. Tu vari pateikt: „Ak, Dievs, kā sāp!” Vai pat iekliegties aiz sāpēm. Tu taču nekļūsti par supermenu, tu vienkārši kļūsti supergodīgs un tiešs. Un viss tas pieklājīgums, diplomātija – tas viss iet projām. (..) Un tas nenozīmē, ka nav jāiet pie ārsta pēc zālēm.

J: Tas ir par to, ka nav nekādas individualitātes? Izpratne par to nāk un aiziet un juceklis atgriežas. Tu pats sacīji, ka ir zibšņi, bet tie taču nav patstāvīgi.

CT: Ja tu nonāci pie tā, ka ir juceklis, juceklis pazūd, jo ir skaidrība par notiekošo. Tā ir izpratne, kas balstās uz domām, tā notiek domāšanas laikā, tātad, tā sakņojas atdalītības sajūtā. Tieši tāpēc domāšanas process obligāti jāliek mierā. Tieši tādā veidā identifikācija atgriežas un tev jāapskata tās sastāvdaļas. Vai tas ir mežonīgs zirgs, vai tas, kas jāj zirgā?

***

N0 sarunām Taizemē

One thought on “Cēzars Teruels par izpratni

  1. “If the conscious self is an illusion, who is it that’s being fooled?”

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *