Daži jautājumi Maharši

Jautājums: Kā atrast Sevi, Ātmanu?

Maharši: Nav iespējams pētīt Ātmanu (ES). Pētīt var tikai ne-ES. Ir iespējams vienīgi iznīcināt ne-ES. Patiesā daba, ES, būdama vienmēr pašacīmredzama, uzplaiksnīs Pati no Sevis.

(..)

J: Kāpēc Jēzus, kad to sita krustā, iesaucās: „Mans Dievs! Mans Dievs!”

M: Tas varēja attiekties uz diviem laupītājiem, kurus sita krustā kopā ar Viņu. Turklāt, džnani sasniedza atbrīvi jau dzīves laikā, šeit un tagad. Nav būtiski, kā, kur un kad viņš atstāja ķermeni. Daži džnani var izskatīties kā cietēji, citi var atrasties samadhi, bet tas nenozīmē nekādu atšķirību viņu džnānā. Ciešanas redz vienīgi vērotājs no malas, bet ne džnani, jo viņš jau izgāja ārpus Sevis, Ātmana identifikācijas ar ķermeni.

J: Kā kontrolēt prātu?

M: Kas ir prāts? Kam tas pieder?

J: Prāts vienmēr klaiņo. Es nespēju to kontrolēt.

M: Prātam raksturīgi klaiņot. Jūs neesat prāts. Prāts parādās un pazūd. Tas nav pastāvīgs, bet pārejošs, taču jūs esat mūžīgi. Neeksistē nekā, izņemot Ātmanu. Piederēt Ātmanam – lūk, kas ir pats būtiskākais. Ja jūs meklēsiet tā avotu, tas izzudīs, atstājot Ātmanu neskartu.

J: Tāpēc nevajag tiekties kontrolēt prātu?

M: Ja jūs apzināsieties Sevi, tad nepaliks prāta, kam nepieciešama kontrole. Prāts izzūd un turpmāk mirdz Ātmans. Cilvēka, kurš apzinājās Sevi, prāts var būt aktīvs vai nē, bet priekš viņa paliek tikai Ātmans. Jo prāts, ķermenis un šī pasaule nav atdalīta no Ātmana. Tie rodas Viņā un izzūd Viņā. Tie nav atdalīti no Ātmana. Kā tie var būt atšķirīgi no Viņa? Tikai apzinies Sevi, ES, Ātmanu. Kāpēc uztraukties par šīm ēnām (prātu, ķermeni un pasauli)? Vai tās var ietekmēt Ātmanu?

J: Vai tam, kas alkst pēc atbrīves, jāpēta kategoriju [daudzveidības] daba?

M: Tāpat kā tam, kas vēlas izmest gružus, nevajag analizēt tos un skatīties, kas tie ir, tam, kurš vēlas zināt Sevi, nevajag uzskaitīt kategorijas vai pētīt to īpašības. Viss, kas viņam jāizdara, ir atmest visas kategorijas, kas apslēpj Sevi. Pasaulei jābūt uztvertai kā sapnim.

J: Vai Sevis realizācija nenotiks kamēr pasaule ir šeit (tiek uztverta kā reāla)?

M: Nenotiks.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *