Bankejs par miegu

Reiz kāds mūks aizsnaudās manā templī. Cits mūks ieraudzīja to un iesita viņam ar nūju. Es aizrādīju viņam: “Kāpēc sist viņu, kad viņš izbauda miegu? Vai tiešām tu domā, ka viņš pamet budas apziņu kad guļ?” Nē, nē, es nepavisam neaicinu jūs šeit gulēt. Bet, ja kāds aizmieg, tad jūs pieļausiet lielu kļūdu, viņam iesitot. Turpmāk nekam tamlīdzīgam te nav jānotiek. Mēs nevienu nesodam un neslavējam miega dēļ vairāk kā sodam vai slavējam par atrašanos nomodā.
Ja jūs esat nomodā, jūs esat nomodā. Ja jūs guļat, jūs guļat. Kad jūs guļat, jūs guļat tai pašā budas apziņā kurā jūs negulējāt. Kad jūs esat nomoda stāvoklī, jūs esat tai pašā budas apziņā, kurā jūs gulējāt. Jūs guļat budas apziņā kad guļat un atrodaties nomoda stāvoklī budas apziņā kad neguļat. Tādējādi, jūs vienmēr esat budas apziņā. Jūs ne uz mirkli neesat no tā atvienoti.
Jūs maldāties, ja domājat, ka cilvēki mainās miega laikā. Ja jūs atrastos budas apziņā tikai tad, kad jau neguļat un pārvērstos par kaut ko citu, tiklīdz aizmigtu, tas neatbilstu patiesai Budas Dharmai. Tas nozīmētu, ka jūs vienmēr atrodaties pārdzimšanas stāvoklī.
Jūs visi pastiprināti cenšaties kļūt par budām. Tāpēc jūs sodiet tos no jums, kas aizmieg [neatbilstošā laikā]. Bet tas nav pareizi. Piedzimšanas brīdī katrs no jums ir saņēmis no savas mātes budas apziņu. Tā vietā, lai censtos kļūt par Budu, vienkārši esiet nedzimušā apziņā, guliet un esiet nomodā tajā, un jūs būsiet īstie Budas savā ikdienas dzīvē un vienmēr. Nav neviena brīža kad jūs nebūtu Buda. Par cik jūs vienmēr esiet Buda, nav nekāda cita papildus Budas, par kuru varētu kļūt. Tā vietā, lai censtos kļūt par Budu, krietni īsāks un vieglāks ceļš ir vienkārši būt Budam.

***

No grāmatas: “The Unborn. Life and teaching of Zen Master Bankei. 1622-1693”.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *